فلفل بیابانی، گیاه پنج انگشت، بنگرو، بنگله، درخت پاكدامني، درخت زنان

 فلفل بیابانی، گیاه پنج انگشت، بنگرو، بنگله، درخت پاكدامني، درخت زنان:
نام انگلیسی
: chaste tree, Abraham’s balm, chaste lamb, tree of chastity
نام علمی: Vitex Pseudo-Negundo (Hausskn.) Hand.-Mzt
خانواده
: Verbenaceae
علت نامگذاری آن به پنج انگشت، برگ­ های پنجه ­ای و پنج تایی آن می ­باشد، درختچه ‌اي به ارتفاع 2-1 متر، خاكستري رنگ، با شاخه ‌هاي چهار گوشه‌ كند، با گل ‌آذين پانيكول بزرگ انتهايي. برگ ‌ها با دمبرگ بلند، پنجه‌اي، 5 يا به ‌ندرت 7 برگچه ‌اي؛ میوه های آن شبیه فلفل سیاه و دارای بوی خاصی هستند.این گیاه در کل نقاط ایران قابل کشت بوده، و به شرایط خشکی و کم آبی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.
 
برگ این گیاه اثر کاهنده ای بر قوه جنسی داشته و در زمان ‌های نه چندان قدیم، در فصل بهار از برگ های این گیاه برای کاهش قوای جنسی استفاده می شده است. همچنین در زنان برای درمان خونریزی رحمی و نارسایی تخمک کاربرد دارد.میوه این گیاه قابض بوده و به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می کند. افرادی که دچار بواسیر یا شقاق باشند می توانند از اثرات درمانی آن سود برده و با نشستن در جوشانده این گیاه عارضه بواسیر را درمان کنند. همچنین اثرات درمانی زیادی برای رحم داشته و در تنظیم قاعدگی و بهبود ورم های رحمی موثر می باشد. همچنین عفونت موجود در بدن را از بین می برد. فواید آن به قدری زیاد است که از این گیاه در قرص های گیاهی مورد استفاده برای تنظیم قاعدگی و کاهش خونریزی استفاده می شود. ضماد میوه و برگ آن ادرار را افزایش داده و مقدار زیاد آن برای کلیه مضر است. این گیاه در درمان سر درد نیز مفید می باشد.پنج انگشت برای درمان بیماری ‌های مختلفی استفاده می شود. درمان سردرد، آنفولانزا، اسهال، آبله فرنگی و بادشکن از خواص درمانی آن به شمار رفته و خواص ضد عفونی کنندگی و گند زدایی، افزایش ادرار و کاهنده شهوت از اثرات دیگر آن به شمار می آید.
 
همچنین از این گیاه برای دفع حشرات به خاطر قدرت حشره کشی استفاده می گردد.این گیاه به وسیله قلمه به راحتی قابل تکثیر می باشد.گیاه پنج انگشتی را می توانید به صورت جوشانده یا دمنوش استفاده استفاده کنید . برای تهیه دمنوش کافی است ، آب جوش را روی گیاه تر یا خشک ریخته و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی حرارت قرار دهید .برای تهیه جوشانده نیز گیاه را به همراه آب جوش روی حرارت قرار دهید ، تا بجوشد . پس از مدتی جوشانده آمده است .مصرف این گیاه در دوران بارداری ممنوع است . مصرف بی رویه این گیاه برای کلیه مضر است .مصرف این گیاه بهتر است با تجویز پزشک انجام شود زیرا ممکن است با داروهای ضد بارداری و هورمونی تداخل نماید .
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری


 
آخرین خبرها