پایان طرحکنترل کوچ در شهرستان لنجان

فرزاد نریمانی رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان لنجان گفت: پروژه کنترل کوچ دام در مراتع ییلاقی شهرستان لنجان از اوایل فروردین ماه تا پایان اردیبهشت سال 1395 ادامه داشت..
وی ایجاد تعادل دام و مرتع، رعایت زمان ورود وخروج دام به مرتع ودرنهایت حفظ  ،توسعه ،اصلاح و بهره برداری بهینه از مراتع را از جمله مزایای اجرای این طرح برشمردوادامه داد :با توجه به اینکه حدود 450 نفر بهره بردار دارای پروانه چرا با تعداد حدود18هزار دام سبک در مراتع لنجان مجاز به استفاده ازمراتع هستند، ولی وجود 26هزار دام درسطح مراتع شهرستان نشان دهنده فشارمضاعفی بر مراتع است، که این عامل اگر همراه با چرای  زودرس ومفرط باشد باعث از بین رفتن گونه های مرغوب گیاهی ، کوبیدگی خاک ،فرسایش و در نهایت منجر به تخریب و گرایش نزولی مراتع خواهد شد.
نریمانی گفت: پوشش گیاهی و خاک ارتباط تنگاتنگ و متقابل با هم دارند و این وابستگی جزء لاینفک یکدیگر می باشد. خاک بستر توسعه پوشش گیاهی بوده و پوشش گیاهی شرایط تکامل خاک را مهیا می کند.
ایشان افزود: تخریب و انهدام پوشش گیاهی از راه های مختلفی انجام می گیرد که از جمله می توان به مواردی نظیر فشار بر مراتع بر اثر شدت چرای زیاد ، بهربرداری بیش از حد و غیر اصولی افراد جهت استفاده از محصولات فرعی مراتع( داروئی و صنعتی،گونه کتیراو...) ، بوته کنی مراتع ، تبدیل اراضی مرتعی به اراضی دیم کم بازده و سایر عوامل مخرب اشاره کرد.
نریمانی افزود: در حال حاضر مراتع شهرستان دارای تولید متوسط علوفه خشک حدود 80 کیلوگرم در هکتار است که با اجرای عملیات مدیریتی و اصلاحی،پتانسیل تولید علوفه 2 تا3 برابر تولید فعلی را خواهد داشت که می تواند در بهبود وضع اقتصادی بهره برداران وایجاد اشتغال در شهرستان نقش بسزائی داشته باشد.
رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان لنجان ، استفاده از پتانسیل های دیگر مراتع همانند مباحث تفرجگاهی ،تولید فرآورده های فرعی مرتعی شامل فرآورده های داروئی،صنعتی وخوراکی را از دیگرعوامل اقتصادی واشتغال زای مراتع دانست که اگر برنامه ریزی لازم ومناسبی جهت بهره برداری از محصولات فرعی ودیگر فواید مرتعی شود از فشار دام بر مراتع شهرستان کاسته خواهد شد. کمبود اعتبارات تخصیص یافته به این طرح ،کمبود امکانات ،خودرو ونیروی انسانی را از جمله مشکلات این طرح بیان نمود.با توجه به اینکه در سال جاری با همکاری شرکت تعاونی کشاورزی ومنابع طبیعی مرتعداران لنجان انجام می گردد وخود مردم ومرتعداران در اجرای طرح مشارکت می نمودند این مشکل تا حدودی در سال جاری مرتفع گردیده است
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری


 
آخرین خبرها