ذخیره 300 هزارمترمکعب آب پشت بندهای آبخیزداری در سیل اخیر در شهرستان لنجان

ذخیره 300 مترمکعب آب پشت بندهای آبخیزداری در سیل اخیر در شهرستان لنجان
 

به گزارش روابط عمومی اداره منابع طبیعی شهرستان لنجان آنچه در مورد بارشهای سیل آسا می‌تواند تاثیرگذاری آن را در حین کاهش آسیب و خسارات این نوع بارشها افزایش دهد، انجام اقدامات آبخیزداری مانند ایجاد بندها و سازه های آبخیزداری است که توسط  اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری انجام می‌شود.
 

روح الله کاظمی ریاست منابع طبیعی لنجان در طی بارندگی های اخیر کلیه سازه های آبخیزداری در سطح شهرستان را در راستای برآورد میزان آبگیری ، خسارات و مشکلات احتمالی مورد رصد و بررسی  قرار داد. وی با بیان این که در شهرستان لنجان  در دو حوزه آبخیز حاج الوان و چم آسمان با مساحتی بالغ بر 22000 هکتار، با اعتباری بالغ بر 6 میلیارد تومان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و اعتبارات استانی حدود 20 بند آبخیزداری سنگی و ملاتی  و 2 بند به صورت خاکی  در طی سالیان گذشته احداث گردیده است که توانایی ذخیره بیش از 300 هزار متر مکعب آب را دارد، لذا در بارندگی های اخیر ضمن پیشگیری از بروز خسارات بیشتر به شهرها، حجم زیادی از سیلاب در پشت آنها ذخیره سازی شد و کمترین میزان خسارت در محدوده های ملی و عرصه های منابع طبیعی برآورد می گردد.
 

وی افزود: از مزایای این بند ها می توان به مواردی چون کنترل سیلاب، جمع آوری آبهای سطحی و پخش متناسب آن، پیشگیری از فرسایش خاک و حفاظت آن،تقویت منابع آب زیرزمینی،رفع مشکل کم آبی و خشکسالی و... اشاره نمود.
 

 در پایان تصریح نمودند انجام مطالعات آبخیزداری و عملیات اجرایی آن با جدیت تمام جهت پوشش دهی کلیه نواحی سیل خیز و بحرانی در سطح شهرستان توسط اداره منایع طبیعی دنبال می گردد.
  
آخرین خبرها